Sobota, 29 lutego 2020 r.
RSS
www.bip.gov.pl
Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie
Normalna czcionka Powiekszona czcionka Największa czcionka
aaa
Sąd Okręgowy Warszawa-Praga - Informacje dodatkowe - Historia Sądu
 
To jest wersja archiwalna z dnia 22.07.2011, zobacz aktualną wersję tej strony.
Zmiany wprowadzono z powodu: aktualizacja

Historia Sądu

Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie rozpoczął swoją działalność 1 maja 2005r. na podstawie rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 23 grudnia 2004r. w sprawie utworzenia Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie oraz zmiany rozporządzenia w sprawie sądów apelacyjnych, sądów okręgowych i sądów rejonowych oraz ustalenia ich siedzib i obszarów właściwości. Jego historia jest ściśle związana z długoletnią historią Sądu Okręgowego w Warszawie, sięgającą 1934r., kiedy to ruszyła budowa „Sądów Grodzkich na Lesznie” wg projektu znanego rzeźbiarza i architekta Bohdana Pniewskiego. Sąd w tym miejscu Warszawy funkcjonuje od 1939r.; gmach ocalał mimo tragicznych okupacyjnych wydarzeń w stolicy.
Na przestrzeni lat kilkukrotnie zmieniała się organizacja sądownictwa powszechnego w Polsce, stąd w budynku przy al. Solidarności 127 (dawniej gen. Świerczewskiego) istniały sądy powiatowe, następnie rejonowe, a także sąd wojewódzki. Ostatecznie, od 1 stycznia 1999r., mieścił się tam Sąd Okręgowy w Warszawie oraz sądy rejonowe.
Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie został utworzony obok istniejącego dotychczas Sądu Okręgowego w Warszawie. Oba wymienione sądy są odrębnymi jednostkami, łączy je jednak wspólna siedziba - przy al. Solidarności 127 w Warszawie.
Utworzenie Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie dla mieszkańców prawobrzeżnej Warszawy podyktowane było przede wszystkim koniecznością zwiększenia efektywności działania warszawskich sądów, które zmuszone zostały zmierzyć się z rosnącą ilością spraw. Kolejną zmianą było zniesienie Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi. Nastąpiło to 1 stycznia 2006r. na podstawie rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 20.09.2005r.). W miejsce dotychczasowej jednostki utworzono: Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Północ i Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Południe. Wspomniane Sądy Rejonowe zyskały nową lokalizację przy ul. Terespolskiej 15a w Warszawie.
Z czasem, w gmachu przy al. Solidarności 127, pozostały jedynie wydziały obu Sądów Okręgowych.
Obecnie właściwość Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie obejmuje następujące Sądy Rejonowe:

* Sąd Rejonowy w Legionowie – dla miasta Legionowa oraz gmin: Jabłonna, Nieporęt, Serock, Wieliszew;
* Sąd Rejonowy w Nowym Dworze Mazowieckim dla miasta Nowy Dwór Mazowiecki oraz gmin: Czosnów, Leoncin, Pomiechówek i Zakroczym;
* Sąd Rejonowy w Otwocku – dla miast Józefów i Otwock oraz gmin: Celestynów, Karczew, Kołbiel i Wiązowna;
* Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Północ w Warszawie – dla dzielnic: Białołęka, Praga Północ, Targówek;
* Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Południe w Warszawie – dla dzielnic: Praga Południe, Rembertów, Wawer, Wesoła ;
* Sąd Rejonowy w Wołominie – dla miast: Kobyłka, Marki, Ząbki, Zielonka oraz gmin: Dąbrówka, Jadów, Klembów, Poświętne, Radzymin, Strachówka, Tłuszcz, Wołomin.« Powrót do poprzedniej strony
Zobacz metryczkę Pokaż metryczkę tego dokumentu        Wersja do druku
Dokument:
Wytworzony przez: Joanna Adamowicz
Wprowadzony przez: Joanna Adamowicz
Aktualizowany przez: Marzena Okoniewska-Sobczyk
Data wytworzenia: 14.05.2008
Data wprowadzenia: 14.05.2008
Data aktualizacji: 22.07.2011
Dokument wyświetlony razy: 10 691
Dokument aktualizowany razy: 3
Wersje archiwalne tej strony
Ukryj metryczkę tego dokumentu Wersja do druku