Modernizacja zarządzania kadrami administracji sądowej
Nad realizacją założeń projektu czuwają pracownicy naukowi SGH i Uniwersytetu Warszawskiego. W ramach prowadzonych warsztatów wraz z kadrą sądową opracowywane są standardy pracy dla każdego z wydziałów i oddziałów sądowych (m. in. lista zadań, stopień ich trudności, czasochłonność, poziom efektywności i kompetencji pracowników ) oraz oczekiwań wobec pracowników, a także standardy relacji zawodowych pomiędzy poszczególnymi grupami zatrudnionych (Przewodniczący Wydziału-Kierownik sekretariatu-pracownik sekretariatu- sędzia –pracownik oddziału-kierownik oddziału).
To nie jedyny pomysł na doskonalenie zarządzania w Sądzie. Mamy przyjemność zakomunikować, iż nasz Sąd – Sąd Okręgowy Warszawa-Praga został zakwalifikowany do pełnej edycji „Pilotażu wdrożenia nowoczesnych metod zarządzania sądami powszechnymi” . Będzie on realizowany w ramach projektu „Edukacja w dziedzinie zarządzania czasem i kosztami postępowań sądowych – case management” finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego „Kapitał Ludzki” Priorytet 5.3 „Dobre rządzenie”.
Zakłada m.in. opracowanie przez ekspertów rozwiązań pozwalających na podniesienie sprawności funkcjonowania Sądu, udział sędziów i pracowników w szkoleniach i warsztatach. Jak zapewnia Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury, współuczestnicząca w przeprowadzeniu pilotażu, nastąpi to jeszcze w tym roku.
Miło nam poinformować, iż wśród sądów zakwalifikowanych do „Pilotażu wdrożenia nowoczesnych metod zarządzania sądami powszechnymi” znalazły się także trzy sądy z naszego okręgu: Sąd Rejonowy w Otwocku, Sąd Rejonowy Warszawa Praga-Północ w Warszawie oraz Sąd Rejonowy w Wołominie.