Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw 20-25 lutego
Inicjatywa ta związana jest z obchodzonym 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw i jest próbą zwrócenia uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych.
W ramach akcji, w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, zostały wyznaczone dyżury specjalistów. Pełnione będą od poniedziałku do piątku w godzinach 10 – 18 oraz w sobotę w godzinach 10 -13.
Lista 16 Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych (wraz z danymi teleadresowymi) prezentowana jest w serwisie Sieć Pomocy Ofiarom Przestępstw (strona MS www.pokrzywdzeni.gov.pl) .
O podjętych działaniach informować będą także ulotki i plakaty dostępne m.in. w sądach.
W obchody „Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw” włączyły się: Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Izba Radców Prawnych, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka, Komenda Główna Policji, Prokuratura Generalna, Komenda Główna Straży Granicznej, a także Krajowa Rada Komornicza. Akces zgłosiła również Krajowa Rada Kuratorów.
Jednocześnie przypominamy, iż Ministerstwo Sprawiedliwości prowadzi specjalną, informacyjną stronę internetową dla pokrzywdzonych: www.pokrzywdzeni.gov.pl oraz, że od 4 stycznia 2011 r. działa numer telefonu interwencyjno-informacyjnego dla ofiar stosowania przemocy w rodzinie - 0 801 12 00 02.
Informacja o dyżurach aplikantów adwokackich na stronie warszawskiej Okręgowej Rady Adwokackiej.
W dniach 20 - 25 lutego 2012 r. porad prawnych udzielać będą również prokuratorzy. Więcej o dyżurach w siedzibach prokuratur okręgowych i prokuratur rejonowych podległych Prokuraturze Apelacyjnej w Warszawie na stronie internetowej Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie.
Jednocześnie przypominamy, iż z myślą o osobach potrzebujących pomocy, na stronie internetowej Sądu Okręgowego Warszawa-Praga znajduje się zakładka „Pomocne Instytucje”, gdzie wskazujemy wybrane instytucje, które pomocą (a także poradą prawną) mogą służyć.