Tydzień Mediacji – podsumowanie
Prawie 2600 osób skorzystało z porad, a 2385 osób - wzięło udział, w innych niż dyżury mediacyjne, spotkaniach które odbyły się w ramach Tygodnia.
Szerzej o działaniach podjętych podczas Tygodniu Mediacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości – www.ms.gov.pl.
Także w sądach tutejszego okręgu przez cały tydzień (14-19 października br.) dyżurowali mediatorzy, którzy wszystkim zainteresowanym udzielali bezpłatnych porad oraz informacji o korzyściach płynących z mediacji. Byli to mediatorzy m.in. z Centrum Rozwiązywania Sporów i Konfliktów Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, Polskiego Centrum Mediacji przy Naczelnej Radzie Adwokackiej w Warszawie oraz Fundacji Mediatore Dialog, Mediacja, Prawo.
Mediacja (z łac. mediare – „być w środku”) to niesformalizowane, pozasądowe postępowanie, do którego strony przystępują dobrowolnie i przy pomocy osoby trzeciej – bezstronnego mediatora dążą do rozwiązania konfliktu lub sporu poprzez wypracowanie zakończenia sprawy, które zostanie zaakceptowane przez obie strony.
W drodze mediacji mogą być rozpatrywane różne kategorie spraw: cywilne, karne, nieletnich, rodzinnych, gospodarczych czy ze stosunku pracy.
Listy mediatorów w sprawach: nieletnich, karnych i cywilnych dostępne są na stronie tut. Sądu (zakładka „Informacje” – „Mediatorzy”).