Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem
Idea obchodów „Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw” związana jest z Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw obchodzonym 22 lutego.
W ramach obchodów udzielane będą w sądach, prokuraturach, komendach policji, a także w siedzibach prawniczych samorządów zawodowych i organizacji pozarządowych bezpłatne porady prawne oraz psychologiczne.
Porad udzielą prokuratorzy, asystenci sędziów, referendarze, adwokaci, radcowie prawni, aplikanci, psycholodzy, kuratorzy sądowi oraz inni specjaliści. Szczególna uwaga zostanie zwrócona na uprawnienia pokrzywdzonych, wynikające z ustawy o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych czynów zabronionych.
W tym roku punkt udzielający informacji i pomocy osobom pokrzywdzonym działał będzie również, w budynku Ministerstwa Sprawiedliwości przy Al. Ujazdowskich 11 w Warszawie (wejście od ul. Koszykowej 6) – od poniedziałku 20 lutego do piątku 24 lutego, w godzinach 10:00-13:00.
Szczegółowe informacje o miejscu i godzinach dyżurów w różnych miejscach kraju są dostępne za pośrednictwem mediów lokalnych oraz stron internetowych instytucji biorących udział w Tygodniu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem.
Wykaz ośrodków pomocy dla osób pokrzywdzonych przestępstwem - strona Ministerstwa Sprawiedliwości>>>
Ustawa z 7 lipca 2005 r. o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych przestępstw >>>
Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 6.02.2014 r. w sprawie Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej >>>
W ramach obchodów w Sądzie Rejonowym w Otwocku, 22 lutego 2017 r. w godzinach 11.00-15.00, w II Zespole Kuratorskiej Służby Sądowej przy ul. Powstańców Warszawy 3, udzielane będą przez radcę prawnego Tomasza Bagińskiego bezpłatne porady prawne.
Natomiast w Sądzie Rejonowym w Legionowie, dyżur pełnić będzie kurator II Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej - p. Jagienka Machnio - w godzinach: 9.00-15.00, pok. 222.
Jednocześnie przypominamy, że z myślą o osobach potrzebujących pomocy, na stronie internetowej Sądu Okręgowego Warszawa-Praga znajduje się zakładka „Pomocne Instytucje”, gdzie wskazujemy wybrane instytucje, które pomocą (a także poradą prawną) mogą służyć; w szczególności zakładka: „Działania na rzecz ofiar przestępstw” (Informator dla interesantów/Pomocne Instytucje/Działania na rzecz ofiar przestępstw).