Narada szkoleniowa w Falenicy
W wydarzeniu uczestniczyli Sędziowie Wydziałów Cywilnych Sądu Okręgowego Warszawa - Praga w Warszawie, Sędziowie Wydziałów Rodzinnych i Nieletnich Sądów Rejonowych, Kuratorzy Okręgowi SOWP, kierownicy i kuratorzy Zespołów Kuratorskiej Służby Sądowej w okręgu Sądu Okręgowego Warszawa - Praga w Warszawie, przedstawiciele Komendy Głównej Policji, przedstawiciele fundacji oraz Dyrekcja i pracownicy Schroniska dla Nieletnich i Zakładu Poprawczego w Warszawie-Falenicy. Wśród zaproszonych gości znaleźli się również Pani Luiza Sałapa Zastępca Dyrektora Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich Ministerstwa Sprawiedliwości oraz przedstawiciel świata nauki prof. dr hab. Marek Konopczyński.
Podejmowane tematy dotyczyły m.in. orzecznictwa sądowego – postępowania w sprawach nieletnich, przestępczości nieletnich w świetle statystyk policyjnych, opiniowania psychologicznego i pedagogicznego w sprawach nieletnich, a kierunków oddziaływań terapeutyczno-resocjalizacyjnych, ośrodków kuratorskich – jako szansy na resocjalizację nieletnich w środowisku lokalnym, oferty resocjalizacyjnej zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich na przykładzie Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Warszawie- Falenicy .
Uczestnicy narady mieli sposobność zapoznania się z wypowiedziami byłych wychowanek dotyczącymi Ich startu w dorosłość. Podczas wydarzenia była również możliwość zwiedzania placówki, spotkania z pracownikami i wychowankami. Podsumowanie narady zakończył występ artystyczny wychowanek i wychowawców.
Narada Horyzonty resocjalizacji. Oddziaływania resocjalizacyjne na nieletnich w nurcie inkluzji społecznej, stworzyła wyjątkowe warunki do namysłu nad resocjalizacyjną rzeczywistością. Stanowiła przedsięwzięcie interdyscyplinarne, w trakcie którego w dyskusji uczestniczyli teoretycy i praktycy zajmujący się profilaktyką i pracą resocjalizacyjną zarówno w warunkach instytucjonalnych jak i w środowisku otwartym. W gronie naukowców i praktyków nawiązywano do zagadnień marginalizacji i inkluzji społecznej jako ważnego zagadnienia powiązanego ze społeczną readaptacją nieletnich. Ważnym elementem dyskursu była kwestia integracji/reintegracji społecznej związana ze zwalczaniem wykluczenia społecznego usamodzielnionych wychowanek.
Istnienie schronisk dla nieletnich, zakładów poprawczych-miejsca oddziaływań psychokorekcyjnych stanowi rację do podjęcia tematyki, odzwierciedlającej stosowaną praktykę.
Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich w Warszawie- Falenicy w procesie resocjalizacji nieletnich nie zapomina o:
sprawiedliwości naprawczej, zadośćuczynieniu
uregulowaniu prawnym instytucji usamodzielniania nieletnich
kompleksowym wspieraniu nieletniej oraz rodziny i jej najbliższych
właściwego postrzegania roli oraz znaczenia działań uprzedzających, profilaktycznych , resocjalizacji w środowisku otwartym względem dzieci i młodzieży zagrożonej niedostosowaniem społecznym
współpracy z samorządami, organizacjami pozarządowymi, Policją, szkołą, Kościołem, związkami wyznaniowymi itp. Pracownicy Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Falenicy od lat podejmują wiele konkretnych działań w kierunku efektywnej resocjalizacji, która dziś wymaga globalnego spojrzenia na jednostkę w mikrosystemie, lub stworzenia określonych sytuacji, aby mogła do niego powrócić. W podejmowanych działaniach widoczna jest indywidualność, motywacja, zaangażowanie, odpowiedzialność czy też wsparcie w trudnych sytuacjach jako predyktory warunkujące pozytywną reintegrację społeczną.