Antymobbing
Zarządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 czerwca 2017 roku został powołany Zespół do spraw przeciwdziałania mobbingowi i naruszeniom praw osób wykonujących obowiązki zawodowe w sądach powszechnych (Dz. Urz. Ministra Sprawiedliwości z dnia 27 czerwca 2017 r. poz. 162 ze zm.) jako organ pomocniczy przy Ministrze Sprawiedliwości. Zadaniem tego Zespołu jest opracowanie systemowych rozwiązań w zakresie przeciwdziałania nierównemu traktowaniu i zjawiskom mobbingu w sądach powszechnych.
Problemy związane z występowaniem zjawiska mobbingu w sądzie można zgłaszać na adres: antymobbing@ms.gov.pl
Nadto, zgodnie z wewnętrznymi uregulowaniami przyjętymi w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga w Warszawie, Zarządzeniem Nr 131/2020 Prezesa oraz Dyrektora Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie z dnia 3 września 2020 roku wprowadzony został Regulamin Antymobbingowy określający zasady przeciwdziałania zjawisku mobbingu w miejscu pracy, tj. Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga w Warszawie oraz procedurę postępowania w sprawach ze zgłoszeń dotyczących dopuszczania się mobbingu i innych form przemocy w celu wykrycia i ukarania sprawcy, jak również naprawienia krzywdy i zapobieganiu tego typu zjawiskom. Wprowadzone uregulowanie dotyczy osób zatrudnionych w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga w Warszawie, niezależnie od podstawy zatrudnienia, w tym w oparciu o stosunek cywilnoprawny, umowę o praktyki absolwenckie oraz odbywających praktyki i staże w innej formie.
Pełna treść dokumentu tj. Zarządzenie Nr 131/2020 Prezesa oraz Dyrektora Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie z dnia 3 września 2020 roku wraz z załącznikiem - Regulaminem Antymobbingowym w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga w Warszawie, stanowiącym jego integralną część, dostępna jest do zapoznania w Intranecie, w zakładce: „Przepisy wewnętrzne”.