Edukacja prawna ma na celu promocję szeroko rozumianej wiedzy o prawie w społeczeństwie polskim, a szczególnie wśród dzieci i młodzieży.

Głównym założeniem edukacji młodzieży szkolnej jest propagowanie wiedzy na temat  podstawowych praw oraz obowiązków, funkcjonowania profilaktyki i zwalczania przestępstw a także funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.

Ministerstwo Sprawiedliwości, sądy oraz prokuratury wszystkich szczebli a także reprezentanci poszczególnych zawodów prawniczych są naturalnym partnerem szkół oraz innych instytucji zajmujących się edukacją i wychowaniem na polu edukacji prawnej.

Edukacja prawna ma na celu promocję szeroko rozumianej wiedzy o prawie w społeczeństwie polskim, a szczególnie wśród dzieci i młodzieży.

Głównym założeniem edukacji młodzieży szkolnej jest propagowanie wiedzy na temat podstawowych praw oraz obowiązków, funkcjonowania profilaktyki i zwalczania przestępstw a także funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.

Realizując tę ideę zapraszamy szkoły do udziału w spotkaniach organizowanych w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga w Warszawie (”lekcjach w sądzie”), podczas których młodzież będzie miała możliwość zapoznania się z zagadnieniami z różnych dziedzin prawa i funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.

Szkoły zainteresowane udziałem w „lekcjach w sądzie” prosimy o wysłanie zgłoszenia na adres: edukacja@warszawapraga.so.gov.pl lub o kontakt telefoniczny: 22 417 74 74.

Zgłoszenie powinno uwzględniać dane o: przewidywanym (planowanym) terminie spotkania, ilości i wieku uczestników, osobie – organizatorze ze strony szkoły (dane kontaktowe).

Pod hasłem „Dostępność wymiaru sprawiedliwości”, w roku szkolnym 2023/2024, w SOWP gościliśmy ponad 500 uczniów i uczennic, w różnym wieku (w tym dwukrotnie przedszkolaków) ze stołecznych placówek oświatowych, jak i spoza Warszawy.
Formuła spotkań była zróżnicowana np. licealiści mieli możliwość jako publiczność śledzenia procesu karnego „na żywo”. Były też spotkania z sędziami, a raz adwokatem, którzy w rozmowie z młodzieżą poruszali wciąż aktualne kwestie dot. m.in. przemocy rówieśniczej, dyskryminacji, bezpieczeństwa w sieci, konsekwencji prawnych niektórych zachowań. 

Największą jednak atrakcją i przeżyciem były zajęcia przeprowadzane w sali rozpraw połączone z inscenizacją rozprawy karnej. Dzieci i młodzież wcielając się w role sędziów, prokuratora, obrońców, oskarżonych zdobywały praktyczną znajomość tego, na czym polega rozprawa sądowa, w jaki sposób jest przeprowadzana, jakie prawa i obowiązki mają uczestnicy postępowań oraz jak odpowiedzialne (a zarazem trudne) jest wydanie sprawiedliwego wyroku. Uczennice i uczniowie chętnie podejmowali się tego wyzwania, umiejętnie łącząc wiedzę o procesie i prawie z praktyką sądową, wykazując się dodatkowo także talentem aktorskim i kreatywnością. 

Miłe dowody uznania i przydatności tego typu zajęć otrzymaliśmy od uczniów z klasy IIIb ze Szkoły Podstawowej nr 138 w Warszawie im. Józefa Horsta [praca „JUŻ WIEM CO TO”].

Nasz Sąd włączył się także w projekt edukacyjny „Adwokatura przeciwko przemocy”, skierowany do uczennic i uczniów klas VII-VIII szkoły podstawowej oraz liceów, a którego celem było przeciwdziałanie zjawisku przemocy. 8 grudnia 2023 r. finał akcji został przeprowadzony właśnie w tut. Sądzie i była to symulacja rozprawy w sprawie karnej o znęcanie, przeznaczona dla uczniów i uczennic, studentek i studentów, a także aplikantek i aplikantów adwokackich. W role sędziów, prokuratora, adwokata, oskarżonych i świadków wcielili się - adwokatki i adwokaci.
Kilkadziesiąt młodych osób mogło zobaczyć z bliska jak wygląda rozprawa, zadać pytania i poznać realia sądowe.
Symulacja rozprawy była transmitowana na Facebookowym profilu Zespołu do spraw Kobiet przy NRA. Organizatorem akcji #Adwokaturaprzeciwkoprzemocy jest Naczelna Rada Adwokacka i działające przy niej Komisje: Komisja Praw Człowieka, Komisja ds. Równego Traktowania, Zespół ds. Kobiet, Komisja Edukacji Prawnej oraz Komisja Wizerunku.

Wyrażamy nadzieję, że faktycznie jest tak, jak nasze „lekcje w sądzie” recenzują rodzice i nauczyciele, że:
· poszerzają świadomość i wiedzę nt. instytucji wymiaru sprawiedliwości, 
· kształtują pozytywny wizerunek sądu w oczach obywateli,
· stanowią przestrogę,
· są: inspirujące (np. przy wyborze form dalszego kształcenia, ścieżki zawodowej itp.), ciekawe, interesujące, kształcące …

Dziękujemy za wszelkie wskazówki i uwagi.

A do SOWP zapraszamy już od października 2024 r. [zapisy drogą e-mailową: edukacja@warszawapraga.so.gov.pl, z podaniem danych kontaktowych opiekuna wycieczki, wieku i liczby uczestników].

Biuro Obsługi Interesantów
w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga
w Warszawie



Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało materiały edukacyjne w formie poradników i broszur, które są dostępne (do pobrania) na stronie internetowej Ministerstwa (zakładka: Załatw sprawę/ Pobierz broszury i publikacje).

Przychodzi uczeń do prawnika (materiały dla gimnazjalistów)
Przychodzi uczeń do prawnika (materiały dla licealistów)


Inne materiały, przygotowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości, gotowe do pobrania:

Zagrożenia i pułapki życia młodzieńczego
Prawo na szkolnym korytarzu  w życiu codziennym młodzieży
Będę świadkiem
Obywatel w postępowaniu karnym
Obywatel w postępowaniu cywilnym
Obywatel w postępowaniu sądowoadministracyjnym
Ławnik – sędzia społeczny