Informacje dla osób ze szczególnymi potrzebami

Zgodnie z ustawą z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz.U. 2020, poz. 1062 – tekst jednolity), każdy organ władzy publicznej, w tym organ administracji rządowej i samorządowej, organ kontroli państwowej i ochrony prawa oraz sądy i trybunały, wyznacza co najmniej jedną osobę pełniącą funkcję koordynatora do spraw dostępności.

Koordynatorem do spraw dostępności w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga w Warszawie jest:

Katarzyna Chrobak-Zielonka tel. 22 417 74 43; 

e-mail: katarzyna.chrobak-zielonka@warszawapraga.so.gov.pl

Do zadań Koordynatora do spraw dostępności należą m.in.:

  • wsparcie osób ze szczególnymi potrzebami w dostępie do usług świadczonych przez Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie;
  • przygotowanie i koordynacja wdrożenia planu działania na rzecz poprawy zapewniania dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami przez Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie;
  • monitorowanie działalności Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie w zakresie zapewniania dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.

Dostępność architektoniczna:

Budynek, w tym wejście do Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie, jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, m.in.: są podjazdy, zostały usunięte progi; wewnątrz budynku znajdują się windy (z oznaczeniami dla osób słabowidzących i niewidomych w postaci wypukłości) umożliwiające dotarcie na właściwą kondygnację; na każdym piętrze znajdują się przystosowane toalety. Są też zapewnione oznakowane miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnością:

- na parkingu znajdującym się po przeciwnej stronie ul. Poligonowej niż wejście do budynku Sądu – po stronie przystanku autobusowego „Poligonowa 04”;
- za wejściem do budynku Sądu (z kierunku ul. Ostrobramskiej w stronę ul. Motorowej).

Dostępność informacyjno-komunikacyjna:

Osoby głuche i słabosłyszące mogą skorzystać z usługi tłumaczenia online języka migowego (usługa dostępna na stronie internetowej) .

Strona internetowa SOWP jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

Dla osób słabowidzących przeznaczona jest wersja tekstowa. Nadto, serwis jest wyposażony w mechanizmy ułatwiające przeglądanie treści przez osoby niedowidzące nie korzystające z technologii asystujących:

• zmiana wielkości czcionki,
• zmiana kontrastu,
• oprawa graficzna serwisu oparta jest na stylach
• na stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych. 

Oprócz myszki, po witrynie można poruszać się za pomocą klawiatury: klawisz "TAB" do nawigacji lub uaktywnienia linków na ekranie; Kombinacja klawiszy Shift+TAB cofnie fokus na poprzedni element nawigacji; naciskając Enter nastąpi przejście do zaznaczonego odnośnika; używając strzałek "w dół" i "w górę" można przewijać stronę. 

Pomoc w nawigacji

Na wszystkich stronach znajduje się wyszukiwarka.