Przyjazny pokój przesłuchań (nazywany "Niebieskim pokojem") to pomieszczenie przeznaczone i przystosowane do prowadzenia przesłuchań w przyjaznych warunkach, minimalizujących stres związany z rolą świadka bądź uczestnika rozprawy sądowej (np. dziecka) i jednocześnie ułatwiających uzyskanie wiarygodnego materiału dowodowego.

W pokoju znajdują się zabawki, aby dziecko mogło czuć się bardziej komfortowo. Niezbędnymi elementami w wyposażeniu niebieskiego (przyjaznego) pokoju jest lustro fenickie i sprzęt audiowizualny do rejestracji dźwięku i obrazu z całego przesłuchania; spełnia wymogi określone w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2020 r. w sprawie sposobu przygotowania przesłuchania przeprowadzanego w trybie określonym w art. 185a-185c Kodeksu postępowania karnego (Dz. U. poz. 1691).

Przesłuchanie dziecka ma formę rozmowy z sędzią, w której uczestniczy psycholog. W pomieszczeniu znajdującym się obok przyjaznego pokoju przesłuchań podczas trwania przesłuchania przebywa prokurator, względnie obrońca oskarżonego, protokolant. Przesłuchanie jest rejestrowane (nagranie na płytę DVD) i dołączane jako materiał dowodowy do akt sprawy.

Pokój może być wykorzystywany również do innych celów np. przesłuchania dorosłych, badania psychologicznego, pedagogicznego, rozmowy z kuratorem, okazania.

Przyjazne pomieszczenia znajdują się w pokojach 2024 (pokój bez lustra fenickiego) oraz 2020+2022 (dwa pomieszczenia przedzielonych lustrem fenickim) na II piętrze budynku Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie przy ul. Poligonowej 3.