„Modernizacja zarządzania kadrami administracji sądowej” to autorski projekt, który zyskał aprobatę Ministerstwa Sprawiedliwości i obecnie jest realizowany w naszym Sądzie - Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga w Warszawie. Jego główny cel to wprowadzenie nowoczesnych metod organizacji pracy i zarządzania kadrami, podobnie jak ma to miejsce w każdej innej firmie, nie ma bowiem przeszkód, aby i w sądownictwie przyjąć takie sprawdzone rozwiązania. Należy zdać sobie sprawę, iż modernizacja to proces, którego efekty nie będą natychmiast widoczne oraz uświadomić nieuchronność tego typu działań. Warunkiem koniecznym realizacji zadań sądu (w szczególności jeśli chodzi o sprawność postępowania) jest zapewnienie wysokiego poziomu jego kadr.
Nad realizacją założeń projektu czuwają pracownicy naukowi SGH i Uniwersytetu Warszawskiego. W ramach prowadzonych warsztatów wraz z kadrą sądową opracowywane są standardy pracy dla każdego z wydziałów i oddziałów sądowych (m. in. lista zadań, stopień ich trudności, czasochłonność, poziom efektywności i kompetencji pracowników ) oraz oczekiwań wobec pracowników, a także standardy relacji zawodowych pomiędzy poszczególnymi grupami zatrudnionych (Przewodniczący Wydziału-Kierownik sekretariatu-pracownik sekretariatu- sędzia –pracownik oddziału-kierownik oddziału).
To nie jedyny pomysł na doskonalenie zarządzania w Sądzie. Mamy przyjemność zakomunikować, iż nasz Sąd – Sąd Okręgowy Warszawa-Praga został zakwalifikowany do pełnej edycji „Pilotażu wdrożenia nowoczesnych metod zarządzania sądami powszechnymi” . Będzie on realizowany w ramach projektu „Edukacja w dziedzinie zarządzania czasem i kosztami postępowań sądowych – case management” finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego „Kapitał Ludzki” Priorytet 5.3 „Dobre rządzenie”.
Zakłada m.in. opracowanie przez ekspertów rozwiązań pozwalających na podniesienie sprawności funkcjonowania Sądu, udział sędziów i pracowników w szkoleniach i warsztatach. Jak zapewnia Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury, współuczestnicząca w przeprowadzeniu pilotażu, nastąpi to jeszcze w tym roku.
Miło nam poinformować, iż wśród sądów zakwalifikowanych do „Pilotażu wdrożenia nowoczesnych metod zarządzania sądami powszechnymi” znalazły się także trzy sądy z naszego okręgu: Sąd Rejonowy w Otwocku, Sąd Rejonowy Warszawa Praga-Północ w Warszawie oraz Sąd Rejonowy w Wołominie.