Kwestie wykonywania kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego uregulowane zostały przepisami rozdziału VII a ustawy Kodeks karny wykonawczy (Dz. U. 1997 Nr 90, poz. 557 z późn. zm.)
W świetle aktualnie obowiązujących przepisów prawa ubiegać się o udzielenie zezwolenia na wykonywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego mogą osoby, wobec których:
- prawomocnie orzeczono karę pozbawienia wolności nieprzekraczającą wymiar jednego roku i sześciu miesięcy albo wobec skazanego
orzeczono karę pozbawienia wolności w wymiarze niższym niż 3 lata
i któremu do odbycia w zakładzie karnym pozostała część tej kary
w wymiarze nie większym niż 6 miesięcy a nie zachodzą warunki przewidziane w art. 64 § 2 Kodeksu karnego;
- orzeczono zastępczą karę pozbawienia wolności za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe lub karę pozbawienia wolności orzeczono w warunkach, o których mowa w art. 37b lub art. 87 § 2 Kodeksu karnego.

Przepisy dotyczące udzielenia zezwolenia na wykonywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego stosuje się odpowiednio do skazanego, któremu wymierzono dwie lub więcej niepodlegających łączeniu kar pozbawienia wolności, które skazany ma odbyć kolejno:

  1. nieprzekraczających w sumie 1 roku i 6 miesięcy,
  2. których suma jest niższa niż 3 lata i któremu do odbycia w zakładzie
    karnym pozostała część tej kary w wymiarze nie większym niż 6 miesięcy

– a żadna kara nie została orzeczona za przestępstwo popełnione w warunkach przewidzianych w art. 64 § 2 Kodeksu karnego.

Strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości dotycząca dozoru elektronicznego


Druki do pobrania:

Wniosek skazanego o udzielenie zezwolenia na SDE wraz z harmonogramem oraz zgodą osób wspólnie zamieszkujących na SDE  dostępny jest do jako wzór nr 42a w poniższym linku:

https://warszawapraga.so.gov.pl/artykuly/108/karty-uslug-i-wzory-pism .