Informacje dla osób ze szczególnymi potrzebami
Dostępność architektoniczna:
Budynek, w tym wejście do Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie, jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, m.in.: są podjazdy, zostały usunięte progi; wewnątrz budynku znajdują się windy (z oznaczeniami dla osób słabowidzących i niewidomych w postaci wypukłości) umożliwiające dotarcie na właściwą kondygnację; przystosowane okienko biura podawczego; na każdym piętrze znajdują się przystosowane toalety. Są też zapewnione oznakowane miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnością:
- na parkingu znajdującym się po przeciwnej stronie ul. Poligonowej niż wejście do budynku Sądu – po stronie przystanku autobusowego „Poligonowa 04”;
- za wejściem do budynku Sądu (z kierunku ul. Ostrobramskiej w stronę ul. Motorowej).
Dostępność informacyjno-komunikacyjna:
Osoby głuche i słabosłyszące mogą skorzystać z usługi tłumaczenia online języka migowego (usługa dostępna na stronie internetowej), a także pętli indukcyjnej (w pomieszczeniach BOI tj.: czytelnia, stanowiska informacyjne, KRK, biuro podawcze).
Strona internetowa SOWP jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Dla osób słabowidzących przeznaczona jest wersja tekstowa. Nadto, serwis jest wyposażony w mechanizmy ułatwiające przeglądanie treści przez osoby niedowidzące nie korzystające z technologii asystujących:
• zmiana wielkości czcionki,
• zmiana kontrastu,
• oprawa graficzna serwisu oparta jest na stylach
• na stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych.
Oprócz myszki, po witrynie można poruszać się za pomocą klawiatury: klawisz "TAB" do nawigacji lub uaktywnienia linków na ekranie; Kombinacja klawiszy Shift+TAB cofnie fokus na poprzedni element nawigacji; naciskając Enter nastąpi przejście do zaznaczonego odnośnika; używając strzałek "w dół" i "w górę" można przewijać stronę.
Pomoc w nawigacji
Na wszystkich stronach znajduje się wyszukiwarka.
USŁUGI WSPARCIA W KOMUNIKOWANIU SIĘ OSÓB GŁUCHONIEWIDOMYCH ORAZ OSÓB SŁABOSŁYSZĄCYCH
W związku z podpisaniem z Polską Fundacją Osób Słabosłyszących umowy na świadczenie usług wsparcia w komunikowaniu się osób głuchoniewidomych oraz osób słabosłyszących, w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga w Warszawie jest zapewniona:
- możliwość usługi tłumacza przewodnika dla osób głuchoniewidomych korzystających z tzw. sposobów komunikowania się osób głuchoniewidomych (SKOGN) oraz osób słabosłyszących komunikujących się mową ustną;
- dostępność pętli indukcyjnej w wersji stanowiskowej, powierzchniowej lub/i przenośnej;
- dostępność systemu FM (nadajnik i odbiornik).
Ułatwienia te dostępne są po zgłoszeniu zapotrzebowanie na nie z wyprzedzeniem co najmniej 4 dni roboczych.